Každá silnejšia bolesť hlavy nie je migréna. Hoci na ňu zvyknete zvaliť každý tlak v hlave, kým migréna trápi dvoch z desiatich ľudí, až u deväťdesiat percent boľavých je to tieseň iného pôvodu.

Na rozdiel od migrény nepulzuje, nezhorší sa fyzickou činnosťou, ani vás nenúti vracať. Ale v mnohom sú si podobné. „Tenzná bolesť hlavy je obojstranná, tupá, tlaková a zvieravá. Má miernu až strednú intenzitu,“ popisuje MUDr. Ingrid Niedermayerová z neurologickej ambulancie v Brne typické prejavy, ktoré vytrvajú pol hodinu i celý týždeň. Len výnimočne bolí v zátylku alebo v oblasti čela.

V niektorých prípadoch sa nedajú dobre odlíšiť. Aj pri tenznej bolesti hlavy môže byť mierna nevoľnosť, precitlivelosť na zvuky a svetlo. Dokonca sa oba typy môžu vyskytovať súčasne,“ uvádza na pravú mieru neurologička. Ak vás hlava z tenzie bolí aspoň tri mesiace po pätnásť dní a viac, máte do činenia s chronickou formou. Tá je oproti jednorazovým útokom oveľa častejšia a vážnejšia. Koľko starostí na krku nosíte?

Skryté spúšťače tenznej bolesti hlavy. Čo na ňu pomôže viac ako tabletky?